FAQ - Oświetlacz kryminalistyczny
1. Co się dzieje gdy substancja zostaje oświetlona promieniami UV i dlaczego wykazuje fluorescencję?
W trakcie działania wiązki promieni UV na substancję o właściwościach fluorescencyjnych molekuły zaczynają pochłaniać energię co w konsekwencji wprawia w ruch jej elektrony. Energia promieniowania sprawia, że elektrony zostają wyrzucone na wyższe poziomy energetyczne, a następnie powracają do stanu podstawowego, oddając mniej energi niż ta która, spowodowała uprzednie ich wybicie. Niższa energia promieniowania powoduje wydłużenie fali świetlnej, która wkracza w zakres światła widzialnego. To właśnie ten efekt świetlny, który może zaobserwować ludzkie oko, nazywany jest zjawiskiem fluorescencji.
2. Jaki maksymalny zakres długości fal emituje zestaw TrAc Finder?
Lampy Labino oparte na żarniku DUV35 wyposażone w transparentny filtr ochronny emitują fale świetlne w zakresie 300-700 nanometrów.
3. W jakim celu stosuje się filtry kryminalistyczne?
Zasadniczo, wybór określonego filtra determinuje zakres długości fal, które chcemy wykorzystać do oględzin co ma oczywisty wpływ na rodzaj substancji, które możemy zobaczyć. W zależności od typu poszukiwanych śladów zakładamy filtr, który zablokuje nam niepotrzebny zakres długości fal. Zawężenie potencjanych wskazań jest niezbędne ponieważ fluorescencja środków piorących oraz detergentów może odwrócić naszą uwagę od istotnych śladów. Przykładowo, jeżeli założymy niebieski filtr oględzinowy na lampę Labino to widoczne będą tylko te substancje dla których fluorescencja ulega wzbudzeniu w zakresie, który przepuszcza filtr niebieski tj. 415-485 nm.